Україна отримала від НАТО статус країни-аспіранта

11:44, 10.03.2018
Україна отримала від НАТО статус країни-аспіранта

НАТО визнало прагнення України до членства в Альянсі.

Північноатлантичний альянс визнає прагнення України до набуття повноцінного членства в цій організації. Відтак, НАТО визнало за Україною статус країни-аспіранта.

 

Про це повідомляє офіційний сайт альянсу в розділі, присвяченому розширенню НАТО.

 

"На даний момент чотири країни-партнера задекларували своє прагнення (aspirations) до членства в НАТО: Боснія і Герцеговина, Грузія, колишня югославська республіка Македонія, а також Україна", - йдеться у повідомленні НАТО.

 

Також на цій сторінці міститься пояснення про статус "країни-аспіранта" (Aspirant country), під який відтепер підпадає Україна.

 

"Країни, які задекларували інтерес у приєднанні до Альянсу, спершу отримують запрошення долучитися до Інтенсифікованого діалогу з НАТО щодо їх прагнення до членства та пов’язаних із цим реформ", - йдеться у поясненні.

 

Зауважимо, досі в Альянсі відмовлялися офіційно визнати прагнення України до набуття членства в НАТО. До вчорашнього дня на сайті НАТО стверджувалося, що Україна "не має формальних прагнень до членства". А після загострення українсько-угорських відносин зміни цього статусу стало ще складніше добитися.

 

За неофіційними даними, це питання піднімалося також на переговорах президента Порошенка та генсека Столтенберга в лютому. Тоді ж Альянсі віднайшли офіційні пояснення того, чому альянс не надає Україні новий статус.

 

Однак пізно ввечері в п’ятницю офіційний сайт альянсу оновив сторінку "розширення", додавши Україну до переліку "країн-аспірантів".

 

Також був оновлений розділ сайту, присвячений Україні. В нього "заднім числом" додали блок про рішення Верховної ради від 8 червня щодо членства в НАТО як стратегічної мети України. Досі цей блок був відсутній на сайті Альянсу.

 

"Це дуже важливо. НАТО визнало статус країни - аспіранта для України! Крок за кроком наближаємося до повноцінного членства в Альянсі", - прокоментувала рішення НАТО на своїй сторінці у Facebook перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко.

 

Вона також зазначила, що напередодні, 9 березня, відбулася зустріч віце-прем'єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе з заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер, де обговорювалося саме це питання, й "надвечір на офіційному сайті НАТО ось така чудова новина".

 

У свою чергу, віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе пояснила, що в п’ятницю відбулися її переговори з цього приводу із заступником Генсека НАТО Роуз Геттемюллер. За підсумками цих переговорів в Альянсі погодилися визнати рішення щодо України.

 

"Від визнання амбіцій - до членства довгий шлях (що складається із) насамперед внутрішньої роботи, але ми можемо його успішно пройти, якщо будемо цілеспрямовано змінювати країну у відповідності до демократичних, соціальних, економічних, політичних і, звичайно, військових принципів та підходів НАТО", - зауважила віце-прем’єр.