В Україні відбувся перший електронний земельний аукціон

24.10.2018
В Україні відбувся перший електронний земельний аукціон

Щоб посіяти на державних землях свою озимину, агрокомпаніям тепер доводитиметься викладати за оренду кругленькі суми. Принаймні вищі, ніж пропонують конкуренти. (Фото з сайта propozitsiya.com.)

Продавали цього разу право на користування ділянками державної власності. Перші електронні земельні торги пройшли минулого тижня на платформі OpenMarket державного підприємства «СЕТАМ». Саме з ним Держ­геокадастр уклав договір про співпрацю. До продажу запропонували права оренди на десять ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 210 гектарів, по дві в Кіровоградській, Львівській, Одеській, Сумській та Чернігівській областях.
 
За інформацією Держгеокадастру, торги відбулися лише по дев’яти лотах. У середньому стартовий розмір річної орендної плати по виставлених на електронні торги земельних ділянках становив 8,3 відсотка від нормативної грошової оцінки (НГО). Кількість учасників по кожному з них варіювалась від двох до шести. За результатами аукціону було досягнуто середньої річної орендної плати у розмірі 34,3 відсотка, що понад як учетверо перевищує стартову.
 
Найдорожче під час торгів продали права оренди на земельну ділянку на території Команської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області площею 13 гектарів, де ціна піднялася до 70,73 відсотка від НГО і становить 157,79 тисячi гривень. Найбільше порівняно зі стартовою ціною виріс під час торгів розмір річної плати за користування земельною ділянкою на території Василівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області площею 18,26 га і становить 101,32% від місцевої НГО (122 тис. 17 грн.). Також щодо цього лота зафіксовано найбільшу кількість зроблених протягом аукціону кроків:
2 тисячі 333.
 
Як зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк, вражаючий рівень конкурентної боротьби за більшість за­пропонованих лотів доводить оптимальність онлайн-формату торгів та перспективи його впровадження як основного способу розпорядження землями. «Пілотний проект дозволяє нам коригувати систему, відпрацювати всі технічні нюанси та повноцінно підготуватись до її імплементації по всій країні. Навіть ці стартові аукціони справляють позитивний фінансовий ефект на добробут місцевих громад, бо встановлені на електронних торгах ставки були для більшості лотів значно вищі, ніж на оффлайн-аналогах», — сказав він. 
 
За дев’ять місяців поточного року середня орендна ставка за результатами аукціонів, проведених територіальними органами Держгеокадастру, становить 18,77 відсотка від НГО. Ознайомитися з протоколами торгів можна на сайті land.setam.net.ua. Очікується, що до місцевих бюджетів за результатами електронних земельних торгів щороку надходитиме понад 630 тисяч гривень. 

 

ДОВІДКА «УМ»

 
17 вересня 2018 року державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру в рамках пілотного проекту впровадження електронних земельних торгів уклали Договір про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів. Система OpenMarket (ДП «СЕТАМ» Міністерства юстиції України) реалізує майно через iнтернет. Працює на всій території України з 2014 року.
 
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) — центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.