Перерваний урок: про репресованих освітян розповідає виставка у Биківнянському лісі

13.11.2018
Перерваний урок: про репресованих освітян розповідає виставка у Биківнянському лісі

Коли за наказом Сталіна знищували тисячі людей, на плакатах писали йому слова подяки і зображували щасливих дітей. Плакат 1936 року

На території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відкрилася фотодокументальна виставка «Перерваний урок», присвячена репресованим освітянам.
 
 
У спільному проекті Заповідника та Українського інституту національної пам’яті знову показують вражаючі масштаби Великого терору. 
 
 
Організатори зауважують, за великою кількістю жертв політичних репресій, за масовістю цифр з актів про розстріли — важливо бачити конкретну людину, персональну історію, родинну трагедію.
 
Варто не забувати, що радянська влада до так званих «ворогів народу» зарахувала не лише представників української еліти, а й робітників, селян, інженерів, бухгалтерів, вчителів.... 
 
Виставка «Перерваний урок» розповідає про долі репресованих освітян України, знищених упродовж 1937—1939 років у в’язницях НКВС у Києві та похованих на території таємної спецділянки неподалік столиці, у Биківнянському лісі.
 
На 8 стендах — інформація про життєвий шлях, обставини арешту і розстрілу вчителів, які працювали у школах Києва, Київської області та інших областей України. Тепер Герой України Василь Івчук під час Голодомору 1932—1933 років урятував життя багатьох учнів школи у селі Дударкові.
 
Жертвами сталінізму стали: Елла Зейберт, вчителька київської школи №143, співавторка кількох підручників з німецької мови; Остап Павлик, учитель київської школи № 139, фаховий історик, аспірант Михайла Грушевського; 37-річний в.о. директора Чорнобильської школи Віктор Врублевський; 26-річний Микола Попович, учитель у Нагірнянській школі, діяч ОУН, і багато інших.
 
Окрім особистих історій, на стендах «Перерваного уроку» архівними фотографіями, плакатами, зображеннями підручників показана хроніка українського шкільного життя 1930-х — 1940-х років.
 
Заступник директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька уточнює, що для підготовки виставки використані матеріали з архівно-кримінальних справ репресованих, унікальні фото та маловідомі документи з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного, Державного архіву Черкаської області, Педагогічного музею України НАПН України, Державного архіву м. Києва, Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, Наукової бібліотеки імені М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» і приватних зібрань.
Науковці планують наступного року демонструвати «Перерваний урок» на інших майданчиках.