Польща з Майданом

Польща з Майданом

Брат Артур Деска вже понад 10 років живе в Україні — в містечку Дрогобич на Львівщині. Це невеличке місто у мирний час — ніби подзьобане війною: дороги тут побиті більш як деінде, будинки обшарпані, фонтан висох, а ліхтарі не горять. Мало хто з тих, кому за 30, пишається цією «малою батьківщиною». Значна частка активного населення вже давно за кордоном, на заробітках.

Володимир В’ятрович: Майдан став антирадянським повстанням

Володимир В’ятрович: Майдан став антирадянським повстанням

Уже два тижні, як Український інститут національної пам’яті очолив відомий історик та громадський діяч Володимир В’ятрович. У напівсонну атмосферу установи, що за попереднього директора–комуніста перетворилася на посередній інструмент «совкової» пропаганди з повним набором міфів радянської доби — про «самостійників–головорізів», «одвічну боротьбу комуністів із фашистами» та «вигаданий американцями Голодомор», повертається дух відвертості, правдивості й дослідництва — той, з яким свого часу Інститут засновувався. За ці кільканадцять днів проведено кілька «круглих столів» та громадських обговорень, прес–конференцію. Озвучено плани на найближче майбутнє. Прокладено містки для співпраці з різними міністерствами, архівними установами та ВНЗ.

Інститут «неукраїнознавства»

Інститут «неукраїнознавства»

Ще два тижні тому, коли міністерства культури й освіти були блоковані громадськістю в очікуванні нових міністрів, свою спробу люстрації зробили і співробітники Національного науково–дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії.

Віче Молитви

«Ми вирішили цього дня бути не на дивані, не на пікніку, а разом молитися», — пояснив Віталій з Білої Церкви, учасник Молитовного Віча 10 березня на Майдані після панахиди по Тарасові. Зібралися переважно протестанти зі столиці, Київщини та інших областей.

Меч Церкви

У неділю, що в православ’ї називається Прощеною, новообраний місцеблюститель Київської митрополичої кафедри УПЦ МП Онуфрій звернувся до Московського патріарха і всієї Русі Кирила з проханням не допустити крово­пролиття на території України, оскільки напередодні керівництво Російської Федерації схвалило рішення про використання збройних сил для «нормалізації ситуації» в нашій країні.

Крути й «тiтушки»

Крути й «тiтушки»

Щороку 29 січня ми вшановуємо героїв Крут. Знаючи, що повної перемоги не досягнуть, вони вийшли захищати Київ. Мабуть, не вийти не могли. Серед навченого війська були й гімназисти та студенти — такі десь віком, як Сергій Нігоян. Вони не тікали в паніці з передової і не здалися. Частково відступили. А небагатьох захоплених у полон крутян садисти–муравйовці закатували.

Соборність при Майдані

Соборність при Майдані

Цього дня 95 років тому розділені впродовж століть поміж різними державами українці поєдналися в одну державу — Українську Народну Республіку. Вона протривала недовго, утім Акт Злуки став ціннісним мірилом усіх майбутніх політичних ініціатив: Україна мала бути соборною.

Козацька Січ на Майдані?

Козацька Січ на Майдані?

Останнім часом журналісти й письменники стали порівнювати Майдан із козацькою Січчю. Тут, мовляв, така ж територія волі, самоорганізація, феномен прямої демократії. Відомому журналістові, літописцю пострадянських російських війн Аркадію Бабченку порівняння з Січчю спало на думку, коли він побачив армійські намети з написами «перша сотня», «друга сотня» і барикаду через Хрещатик, яку називають «Козацьким редутом».

Владика Борис Ґудзяк: «Ми хочемо перейти до «території гідності»

Владика Борис Ґудзяк: «Ми хочемо перейти до «території гідності»

Як і в час Помаранчевої революції, владика Борис майже з перших днів приєднався до Майдану. Тільки тоді він був звичайним священиком, нині ж – єпископом Паризької єпархії святого Володимира Великого УГКЦ для греко–католиків Франції, Швейцарії та країн Бенілюксу. Він, як ніхто інший, розуміє переваги європейських цінностей для майбутнього України.

Биті й небиті

Биті й небиті

За міліцейським «живим ланцюгом» у Маріїнському парку тупцяє сотня людей у темних куртках, штанях і шапках, iз прапорами «Партії регіонів». Міліціонери туди не пускають. «Обходьте, — кажуть, — з іншого боку, там їхній пропускний пункт». «А ви їх охороняєте?» — запитую.